Zadejte své klíčové slovo

BLOG

VYBÍRÁME SVÍTIDLA DO KOUPELNY

VYBÍRÁME SVÍTIDLA DO KOUPELNY

V koupelně trávíme mnoho času. Koupelna je místem hygieny, relaxace a odpočinku. Směřují sem naše první kroky po ránu, ale zároveň je tento prostor i posledním místem, který navštěvujeme večer před spaním. Správný výběr osvětlení a jeho umístění hrají důležitou roli pro vytvoření bezpečného místa s příjemnou atmosférou. Výběr vhodných svítidel do koupelny má proto svá specifika.

 

Bezpečnost na prvním místě.

Koupelny v panelových bytech bývají malé bezokenní prostory, kterým je nutné dodat dostatek světla. Jedná se o prostředí se zvýšenou vlhkostí vzduchu, ve kterém dochází k přímému styku s vodou. Pamatujte na to, že pro osvětlení v koupelně jsou kladeny zvláštní požadavky a při nedodržení technických norem může snadno dojít k úrazu.

Z důvodu bezpečnosti se proto mohou do jednotlivých zón koupelen instalovat svítidla vhodných parametrů (ochrana proti vniknutí vody, izolace..). Jak ale porozumět značení svítidel a koupelnovým zónám?

 

Stupeň krytí IP

„Krytí“ je opatření, které poskytuje ochranu elektrického předmětu před vniknutím cizích předmětů, vody, prachu apod..Označuje se kódem IP, ke kterému se přidávají dvě doplňková čísla. První číslice označuje stupeň ochrany před dotykem nebezpečných částí a před vniknutím pevných těles. Druhá číslice udává stupeň ochrany proti vniknutí vody. Obecně platí, že čím vyšší je číslice, tím lepší ochranu svítidlo zajišťuje a je pro použití v koupelně bezpečnější.

 

Př. Koupelnové svítidlo má označení IP44.

První čislice udává, že svítidlo je chráněno před vniknutím pevných těles větších než 1 mm.

Druhá číslice udává, že svítidlo je chráněno před stříkající vodou dopadající v libovolném směru.

 

(Specifikaci stupně krytí udává ČSN EN 60 529 Stupně ochrany krytem.)

 

Koupelnové zóny

Prostor koupelny lze rozdělit do několika zón. Každá zóna jasně určuje, jaký typ svítidla z hlediska stupně krytí lze v daném místě použít.

zóny pro osvětlení koupelny

Zóna 0 – Vnitřní prostor vany nebo sprchového koutu. Do těchto míst se instalace světel nedoporučuje. Výjimku tvoří svítidla určená do masážních van a sprchových koutů – IP67, 12 V napájení.

 

Zóna 1 – Nejbližší okolí vany či sprchového koutu do výšky 225 cm. Zde se instalace svítidel také nedoporučuje. Do těchto míst patří jen svítidla s vysokou ochranou proti proudu vody – IP65 (min. IP64).

 

Zóna 2 – Prostor u umyvadla, kolem sprchy nebo vany do vzdálenosti 60 cm a do výšky 225 cm. Do této zóny dále patří prostor ve výšce nad 225 cm nad okrajem vany. Nejnižší předepsaná hodnota stupně ochrany je IP44.

 

Zóna 3 – Prostor do vzdálenosti 240 cm od zóny 2 a do výšky 225 cm nad podlahou. Do této zóny je možné umístit svítidla s nejnižším stupněm krytí IP21.

 

Zóna 4 – Prostor mimo ochranné zóny.

 

Jak osvětlení správně rozmístit?

Většina koupelen v bytech postrádá přirozené denní osvětlení. Proto je třeba pečlivého výběru pro zajištění dostatečného množství světla. Základem každé koupelny by mělo být centrální osvětlení, které je doprovázeno dalšími doplňkovými svítidly. Centrální světlo nemusí představovat jen jedno přisazené stropní svítidlo na středu místnosti, ale může být tvořeno např. vhodně rozmístěnými bodovými světly. Mezi doplňková svítidla patří osvětlení zrcadla nebo tlumené světlo, které navodí příjemnou relaxační atmosféru (osvětlení nábytku, sprchy, nik, podsvícení stropu apod.). Světlo v okolí zrcadla je důležitou součástí každé koupelny. Ideální umístění svítidel je po obou stranách zrcadla nebo nad zrcadlem a tato svítidla by měla zajišťovat rovnoměrné osvětlení. Nevhodné jsou proto bodová svítidla s čirým sklem, jejichž světlo se odráží v zrcadle a může vás nepříjemně oslňovat.

 

Barva světla.

Obecně se do koupelen doporučuje spíše chladnější bílý tón (5 000 – 6 000 K), který je pocitově neutrální a zvyšuje bdělost. Vnímání světla je však indiviuální záležitostí a ne každému může chladný tón vyhovovat. Proto barvu světla do koupelny volte podle toho, jaká barevná teplota vyhovuje právě vám.

teplota chromatičnosti

Obr.: Upshine [online]. [cit. 2016-03-03]. Dostupné z: http://www.upshine.com/blog/how-to-choose-right-color-temperature-for-your-led-lights

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Vaše emailová adresa nemůže být publikována.